Jag är ingen ekonom men jag är bra på att analysera data och jag förstår också att en trend kan leda till konsekvenser, konsekvenser som ibland kan vara oväntade, stora och dramatiska. Idag, två år senare, blir många tagna på sängen av den snabbt ökande inflation och en avmattning av konjunkturen som är av ett sällan skådat slag. Hur illa kommer det att bli?
Sommaren 2020, mitt under en grasserande pandemi, sa jag till mina vänner att nu kommer inflationen. Det var Ingen data som pekade på att så var fallet just då, så jag lät det bero. Men för drygt ett år sedan dök den upp i våra system, likt en vålnad ur en gammal Shakespeare-pjäs. Inflationen.
Nu undrar ni säkert vad som kommer att hända med ekonomin och vilka oförutsedda konsekvenser den kommer att ha i riksdagsvalet i höst, för fastighetsmarknaden, för investeringarna och konsumtionen och våra dagliga liv. Nej, det här blir inte bara ett hack i kurvan, sån tur har vi dessvärre inte. Det kommer bara att bli värre. Åtminstone om vi ska tro på datan. Vår prognos ser negativ ut och det finns en stark förväntan på inflation globalt och räntan kommer stiga betydande vilket kommer att leda till en ekonomisk kris och recession. Min slutledning baserar sig på prognoser och miljarder data i vårt system Q-Ball och det ser bara dystert ut. Om jag i min analys helt förlitar mig till den hårda datan så verkar kommande åren bli en svår prövning.
Men det kanske inte behöver det inte bli riktigt så illa. Min intuition och en del data säger att det kan finnas en annan väg som förutsätter att våra institutioner och det politiska systemet mäktar med att förskriva en lagom besk medicin. Utöver behöver vi undvika fler kriser likt pandemin. På så vis skulle vi kunna få uppleva ett snällare scenario, ett scenario som skulle innebära en mindre allvarlig utveckling, men som ändå leder till tydliga konsekvenser. Inflationen har enligt det scenariot nått sin topp och räntan kommer osvikligen att stiga. Investeringar i exempelvis byggande kommer att påverkas, men här bara under en kortare period. Och ja, riksdagsvalet kommer att handla både om plånboksfrågor och säkerhet.
Det kanske allra viktigaste i Scenario 2 är att vi välkomnar de värderingstrender som är som allra starkast just nu och som främst handlar om utvecklingsvilja och kreativitet. Efter covid-19 har intresset för dessa två drivkrafter formligen exploderat. Jag tror därför mer på kreativa och kulturella näringar än någon annan näring. Här måste organisationer i andra branscher och näringar tänka om och fundera på vilket sätt vi kan inkludera kreativt/konstnärligt ledarskap för att bli bättre på att möta en framtida marknad.
Jag tror också att det är bristen på kreativt ledarskap och försämrad utveckling som är orsaken till den nedgång i ekonomin vi ser nu. Under pandemin har vi vant oss vid att jobba hemifrån men har förlorat en del av den innovation som bara uppstår i den sociala kontexten då vi möts. Nu, när vi verkligen behöver nya synsätt och idéer, har vi tappat en del av den förmågan.
Nedan ges en mycket komprimerad sammanställning av våra scenarioanalyser
| Scenario 1: 2022-2028 | Scenario 2: 2022-2025 | |
| Ekonomi | Recession risk för finansiell kris | Låg tillväxt |
| Hög ränta – 4-6% | Högre ränta – 2-3 % | |
| Handel | Fokus på lågpris. Lägre konsumtion | Fokus på prisvärdhet |
| Fastigheter | Mycket lägre aktivitetsnivå. Allmän nedgång | Renodling |
| Politik | Plånboksfrågor | Säkerhet, migration och plånboksfrågor |
| Näringslivet | Nedskärningar och omstrukturering | Utveckling och kreativitet |
| Branscher | Livsmedel, Tung industri. Energi | Grön energi, Web3 och KKN |
| Kulturen | Mer traditionell. Färre besökare | Utforskande och som en större del av samhällslivet |
| Designen | Trygg och traditionell | Ny estetik |
| Medierna | Mindre mångfald | Större mångfald |
Låt den nedgång vi alla kommer att drabbas av att istället bli en möjlighet att ställa om från det förväntade till det oväntade. Från det linjära och goda till det vindlande med oöverträffad verkshöjd. Jag tror på en ny vokabulär där modus, konstnärskap och improvisation går före analys, strategi och spårbarhet. Åtminstone borde vi våga ta intuitionen i handen och våga erkänna för oss själva att vi inte kan förbereda oss på allt.
Writes about society, design, architecture, cars and climate.